Na Eger Rallye 2016 sa prihlásilo 202 posádok

Na čísle 202 sa v tomto roku zastavil počet prihlásených posádok na obľúbenú Eger Rallye, ktorá sa uskutoční už o necelé dva týždne, v dňoch 1. - 3. apríla. V zozname prihlásených nájdeme až trinásť vozidiel najnovšej špecifikácie R5 a nechýbajú ani štyri vozidlá WRC či tri vozidlá S2000.

Slovenský šampionát v rally otvorí už v prvý aprílový víkend maďarská Eger Rallye. Na náročnej trati so 16 rýchlostnými skúškami sa zídu súťažné posádky z Maďarska, Česka, Slovenska a Poľska. Do FIA Zóny strednej Európy, Majstrovstiev Slovenska a Majstrovstiev Maďarska sa prihlásilo spoločne 111 súťažných posádok, do historického maďarského šampionátu 22 posádok, do maďarskej Rallye2 až 62 posádok a do Slovenského rally pohára 7 posádok.

Štartovné čísla 1 a 2 ponesú na svojich dverách úradujúci majstri v rally oboch krajín. S jednotkou sa predstavia Jaroslav Melichárek s Erikom Melichárkom na Forde Fiesta RS WRC a s dvojkou to budú Norbert Heczig s Igorom Bacigálom na Škode Fabia R5. So štartovným číslom 3 sa ich budú snažiť „ponaháňať“ Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom, ktorí usadnú do Fordu Fiesta R5, no po nedávnej operácii poľského jazdca to naozaj nebudú mať jednoduché. Číslo 4 bude patriť účastníkom európskych súťaží, Dávidovi Botkovi s Attilom Bazsóm na rýchlom Mitsubishi Lancer Evo IX R4. Za nimi už na trati uvidíme aj prvú českú dvojicu a zároveň ďalších veľkých adeptov na víťazstvo – Pavla Valouška s Veronikou Havelkovou na novej technike Škoda Fabia R5. Do Fordu Fiesta R5 sa po roku v Mitsubishi vrátia opäť Miklós Kazár s Ramónom Ferenczom. Nasledovaní budú ďalšími tromi posádkami na vozidlách špecifikácie R5 a to Tomášom Kukučkom s Radom Moznerom (Škoda Fabia R5), Jánosom Tóthom s Tamásom Szokem (Peugeot 208 T16 R5) a Vlastom Majerčákom s Michaelou Vejačkovou (Ford Fiesta R5). Desiatku najrýchlejších uzatvorí dvojica János Balogh – Daniel Holczer na Mitsubishi. Spomenúť ešte môžeme napríklad číslo 11 – Igora Drotára s Robom Mullerom na Škode Fabia WRC či číslo 16 – Tomáša Ondreja s Adamom Gomorim na vozidle rovnakej značky. Symbolické štartovné číslo 50 sa ušlo dvojici Peter Gavlák – Emil Horniaček a to nie náhodou, ale preto, že počas súťaže oslávi tento úspešný slovenský spolujazdec krásnu okrúhlu 50-tku.

Už teraz sa tešíme aj na súboje v triede 6, do ktorej sa v rámci MSR prihlásilo deväť posádok, medzi ktorými nechýbajú Rasťo Chvála s Liborom Hlisnikovským, Tomáš Fusko s Jakubom Slovákom či Roman Koňuch s Patrikom Porubčanom. Nováčikmi v rámci tejto triedy budú Ján Kundlák s Michalou Rezkovou a aj Ján Urbančík s Františkom Sobotom na podobných vozidlách Peugeot 208 R2. Pekne to vyzerá aj v „päťkách“, kde zabojujú najmä Peter Haluška s Pavlom Kočíkom na Seate Ibiza proti Jurajovi Keszimu s Pavlom Helméczym na Seate Leon TDi. Ohroziť ich však môžu aj Poliaci Rafal Pochlopien s Marcinom Roikom na Opel Astra. V Slovenskom rally pohári by sa malo predstaviť sedem posádok, ktoré majú pred sebou naozaj náročnú úlohu, zvládnuť 60 km rýchlostných skúšok v rámci jednej etapy. Komu sa to podarí a kto to dokáže v najrýchlejšom čase sa dozvieme už v nedeľu, 3. apríla. Štartovné pole je naozaj plné a keďže sa nedajú vymenovať všetci, odporúčame prezrieť si zoznamy prihlásených na stránke hu.rallye.sk, kde nájdete aj všetky ďalšie dôležité informácie ako zvláštne ustanovenia, časový harmonogram či časy administratívneho a technického preberania.

Zdenka Tamášová