Na 10. Eger Rallye prihlásených 211 posádok

Neuveriteľný počet, až 211 súťažných posádok, sa prihlásilo na prvé podujatie slovenského i maďarského šampionátu v rally v sezóne 2015. O prvenstvo na 10. Eger Rallye sa už budúci víkend 27.-29. marca pobijú Maďari, Poliaci, Slováci i Česi.

Eger Rallye sa po ročnej prestávke vrátila do kalendára rally a to vo veľkom štýle! Vďaka zaradeniu súťaže do viacerých šampionátov a pohárov by sa na jej štart malo postaviť až 211 posádok zo štyroch krajín. Zatiaľ čo v sobotu odštartujú len dvojice Majstrovstiev Maďarska, Majstrovstiev Slovenska a historici, v nedeľu sa k ním pridajú aj posádky maďarskej Rallye2 a Slovenského rally pohára.

Zoznam prihlásených je nabitý naozaj známymi menami a špičkovými vozidlami svetového formátu. Dokazujú to samotné čísla – 8 vozidiel špecifikácie WRC v triede 11, 19 vozidiel v triede 2 či 16 vozidiel v triede 3. Ak sa pozrieme na samotných jazdcov, so štartovným číslom 1 sa predstaví úradujúci maďarský majster Miklós Kazár so spolujazdcom Ramónom Ferenczom na Forde Fiesta R5. Dýchať na krk im bude úradujúci majster Slovenska, Poliak Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom na ich novom Forde Fiesta RS WRC. Trojku ponesú víťazi košickej rally a to Norbert Herczig s Igorom Bacigálom na overenej Škode Fabia S2000. Ďalšie WRC budú viesť Jaroslav a Erik Melichárekovci a to Fiestu RS WRC. Hneď za nimi sa predstavia aj Jozef Béreš so Zoltánom Répásom na BMW Mini John Cooper Works WRC. Techniku vymenil aj András Hadik, ktorý usadne do Fiesty R5. So šťastným číslom 7 ho budú nasledovať Igor Drotár s Vladom Bánocim taktiež s novým vozidlom Citroen DS3 WRC. Ako sa hovorí, noviniek nie je nikdy dosť, a tak môžeme spomenúť aj dve vozidlá Subaru Impreza WRC, ktoré už počas zimy avizovali Vlasto Majerčák a Tomáš Kukučka či Škodu Octaviu WRC, za volant ktorej sa posadí Vlado Hanuš. Premiéru na egerských tratiach absolvujú českí jazdci Tomáš Kurka a Pavel Valoušek, ktorí do Maďarska privezú ďalšie Mini WRC, resp. Fabiu S2000.

Plne obsadené sú aj triedy 5, 6, 8, kde sa o ostré súboje postarajú jazdci ako Pavol Nagy, Tomáš Fusko, Ákos Tábori, Roman Koňuch, Jozef Kriška, Jozef Molnár a mnohí ďalší.

Do Majstrovstiev Slovenska v rally historických vozidiel sa prihlásili tri posádky. Jozef Béreš st. s Vojtechom Bačinským predstavia divákom čerstvú „novinku“ – historické vozidlo Mazda Savanna RX 7 (rok výroby 1984), ktoré si zmeria sily s Toyotou Celica Jána Liptáka navigovaného Jánom Slovákom a s Lanciou Delta českej posádky Ľubomír Sychra - Tomáš Kaválek.

V Egri sa teda divákom chystá predstaviť naozaj zaujímavé súťažné pole v rámci slovenského šampionátu v rally. Sklamaním je účasť posádok v rámci klasifikácie Slovenského rally pohára, do ktorého sa prihlásili iba štyri posádky a tri posádky absolvujú súťaž v systéme rallyškoly.

Kompletný zoznam prihlásených, rovnako aj zvláštne ustanovenia a časový harmonogram nájdete na oficiálnej stránke slovenského spoluorganizátora www.rallye.sk/eger.

Program rally štartuje pre súťažné posádky už vo štvrtok 26.3. výdajom itinerárov a obhliadkou tratí. Pokračovať bude tradičným a divácky veľmi navštevovaným slávnostným štartom na historickom námestí Dobó tér v piatok večer o 19:30 a potom už v sobotu bude o 9:00 nasledovať ostrý štart do súťaže. Na cieľovú rampu umiestnenú pri Tescu v Egri by mali víťazné posádky dôjsť v nedeľu o 15:33 hod.

Zdenka Tamášová
Tlačové stredisko 10. Eger Rallye