20. Vredestein Miskolc rally otvorí maďarský, slovenský i „zónový“ rally šampionát sezóny 2014

Už siedma sezóna Majstrovstiev Slovenska v rally odštartuje u našich južných susedov v Maďarsku. Tentoraz však centrom súťaže nebude historický Eger ale druhé najväčšie maďarské mesto – Miskolc, ktoré leží na severe krajiny v pomernej blízkosti slovenských hraníc.

Tu sa v posledný marcový víkend, v dňoch 28. – 30. marca 2014 stretnú jazdci rally, aby si po zimnej prestávke, v niektorých prípadoch aj po zmene techniky, opäť zmerali svoje sily.

Okrem bodov do oboch už tu spomínaných šampionátov, budú bojovať o body vo FIA zóne strednej Europy, v Majstrovstve historických vozidiel a svoje sily si navzájom zmerajú aj zástupcovia maďarskej Rally 2 s našimi pretekármi so Slovenského Rally Pohára. A práve  našich „poháristi“ budú mať po prvýkrát príležitosť, aby si vyskúšali atmosféru zahraničného podujatia.

Organizátorom súťaže je spoločnosť Kelet-Autosport Kft. z Miskolca, ktorej predstaviteľ Márk Adamovics sa podieľal na organizácii dvoch ročníkov spoločnej maďarsko-slovenskej súťaži Salgó-Gemer Rallye v rokoch 2009 a 2010 a spoločnosť Laroco Motorsport, ktorá pripravovalo všetky ročníky egerskej rally. Slovenskú účasť bude zabezpečovať Auto Klub Košice.

Vydanie zvláštnych ustanovení súťaže sa v tomto roku mimoriadne zdržalo. Dôvodom sú závažné zmeny v organizačných štruktúrach maďarskej národnej asociácie MNASZ v priebehu mesiaca február. Po vytvorení nových orgánov budú urýchlene schválené predpisy disciplín a následne aj všetky čakajúce zvláštne ustanovenia . Organizátori však nezaháľajú a pracujú na príprave rally.

Pri tvorbe programu súťaže nemali vôbec jednoduchú úlohu. Snažili sa ho skrátiť na minimálnu dĺžku a pritom nevynechať ani tradičný prológ, ktorý sa v Miškolci už dlhé roky teší medzi fanúšikmi veľkej obľube. Absolvovanie prológu je povinné,  jeho výsledky sa vyhodnocujú samostatne a nepripočítavajú sa k výsledkom samotnej súťaže.

Výdaj itinerárov a obhliadka trate začne vo štvrtok 27. marca popoludní, obhliadka trate bude pokračovať v piatok pričom zároveň v dopoludňajších hodinách bude pokračovať aj výdaj itinerárov, uskutočnia sa administratívne a technické preberania, podvečer zase spomínaný prológ. Obhliadka trate bude umožnená aj v sobotu dopoludnia a ostrý štart je naplánovaný na sobotňajšie popoludnie. Prvé posádky by mali dôjsť do cieľa v nedeľu po sedemnástej hodine.

Program pre účastníkov SRP sa ešte upresňuje ale po dohode s maďarskými organizátormi majú možnosť absolvovať túto rally aj účastníci praktickej rallyškoly.

Uzávierka prihlášok na súťaž bude 17. marca.