Na 10. Eger Rally po prvom dni vo vedení Herczig s Bacigálom

Osem rýchlostných skúšok absolvovalo v prvý deň 10. Eger Rally dokopy 76 súťažných posádok Majstrovstiev Slovenska a Majstrovstiev Maďarska. Najrýchlejšou dvojicou boli Herczig s Bacigálom, ktorí vyhrali tri rýchlostné skúšky. V rámci slovenského šampionátu získali plný počet bodov bratia Melichárekovci.

Zamračené počasie, našťastie bez dažďových prehánok, sprevádzalo prvý súťažný deň 10. ročníka maďarskej Eger Rally. Posádky bojovali o body do Majstrovstiev Slovenska, Majstrovstiev Maďarska a maďarskej historickej rally. Hneď ráno prišlo prekvapenie, keď sa absolútneho vedenia ujala maďarská dvojica Vincze – Kurti na Mitsubishi Lancer Evo IX R4. Na prvom mieste však nezotrvali dlho, pretože nasledujúce dve RS vyhrali Herczig s Bacigálom na Škode Fabia S2000, ktorí sa bez problému „vyšplhali“ na celkové prvé miesto, na ktorom zotrvali až do konca súťažného dňa. Po dve víťazstvá v rýchlostných skúškach si na svoje konto pripísali dvojice Melichárek – Melichárek a Grzyb – Hundla. Prvá etapa prebehla bez väčších problémov, z pretekov vypadlo 20 posádok, avšak nenastali žiadne vážnejšie komplikácie.

Absolútne najrýchlejšou posádkou boli už spomínaní Norbert Herczig - Igor Bacigál so svojou Škodou Fabia S2000. Druhé miesto obsadili Jaro a Erik Melichárekovci na Forde Fiesta RS WRC a tretie miesto si vyjazdili Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom na podobnom vozidle. O absolútnom poradí však rozhodnú až výsledky z druhej etapy. V rámci Majstrovstiev Slovenska odštartovalo 30 posádok. Plný počet bodov získali aj napriek penalizácii 10 sekundami kvôli predčasnému štartu bratia Melichárekovci. Svoje prvé miesto si však ustrážili len o 6 desatín sekundy pred Poliakmi Grzybom s Hundlom. Tretiu priečku obsadili Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Škode Fabia S2000. Päticu najrýchlejších uzatvorili Jozef Béreš jun. so Zoltánom Répásom na BMW Mini John Cooper Works WRC a Tomáš Kukučka s Radom Moznerom na Subaru Impreza WRC.

Z Majstrovstiev Slovenska vypadlo počas prvej etapy šesť posádok, z ktorých päť požiadalo o reštart v zajtrajšej etape, avšak Urbančík so Sobotom svoju žiadosť napokon stiahli. Pokračovať nebudú ani Fogassy s Berendim.

Zajtra pribudnú k posádkam oboch šampionátov a maďarských historických majstrovstiev aj posádky Rallye2 a Slovenského rally pohára. Podľa predbežných výpočtov by sa na trati malo predstaviť celkovo 192 posádok.